Własne auto na wakacjach to skarb. Jeśli go nie masz, możesz je wynająć! Masz obawy, ponieważ nigdy nie korzystałeś z takich usług? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym podpowiemy, jak wygląda wypożyczenie auta krok po kroku, co należy sprawdzić i na co się przygotować.
We współczesnych czasach nie musisz szukać wypożyczalni stacjonarnie ani do niej dzwonić. Wystarczy, że otworzysz przeglądarkę internetową i poszukasz wypożyczalni oferującej konkurencyjny stosunek ceny do jakości. Pamiętaj, że nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza, dlatego zweryfikuj, czy nie ma jakichś dodatkowych, ukrytych kosztów. Na stronie online wypożyczalni będziesz mógł wybrać interesujące Cię auto, a także miejsce i termin odbioru oraz zwrotu. Zanim podejmiesz decyzję, poznaj oferty różnych firm. Warto także zapoznać się z opiniami na temat wybranych firm i sprawdzić, czy za ewentualne odwołanie rezerwacji będziemy musieli zapłacić. Jeśli chcesz wyjechać za granicę, powinieneś o tym wcześniej poinformować pracowników wypożyczalni.
Na cenę wypożyczenia samochodu wpływ ma wiele czynników, takich jak:
Do wypożyczanie samochodu konieczny jest dowód osobisty, prawo jazdy i karta kredytowa, za pośrednictwem której wypożyczalnia zablokuje potrzebną kwotę pieniędzy. Jeśli jednak jesteś młodym kierowcą, sprawdź, czy w ogóle możesz wynająć interesujący Cię samochód. Dlaczego? Ponieważ wiele wypożyczalni wymaga, by kierowca:
Właściciele wypożyczalni często boją się współpracować z osobami, które są młode i nie mają doświadczenia za kierownicą ze względu na zwiększone ryzyko wypadku. Jeśli wynajmujesz auto na firmę, potrzebujesz dodatkowo:
Wypożyczalnie samochodów dysponują autami z różnych segmentów cenowych – są to tzw. klasy. Jeśli zależy Ci na aucie jak najtańszym, postaw na te klasy A lub B. Są one niewielkie, kompaktowe, ale za to nie generują dużych kosztów. Na wyjazd wakacyjny warto wykorzystać większe samochody typu kombi lub nawet 9-osobowe busy na wyjazd z dalszą rodziną czy znajomymi. Firmom polecamy auta klasy premium – zwłaszcza na przyjazd zagranicznego kontrahenta – albo bardziej tradycyjne modele jako alternatywa dla leasingu.
Rzadko kiedy czytasz dokumenty, które podpisujesz? To błąd! Decydując się na wypożyczenie auta, powinieneś przeczytać wszystkie punkty umowy, a także regulaminu wypożyczalni. Dzięki temu będziesz wiedział, za co jesteś odpowiedzialny i na jaką pomoc możesz liczyć w razie problemów, na przykład stłuczki. Warto sprawdzić także, czy obowiązuje Cię limit kilometrów – w niektórych wypożyczalniach za jego przekroczenie trzeba dodatkowo płacić. Warto poszukać firmy, która część aut udostępnia bez takiego limitu. W umowie znajdziesz także informację o:
Przed odbiorem auta warto je dokładnie obejrzeć i zgłosić wszelkie usterki i uszkodzenia, takie jak rysy, wgniecenia, odpryski czy ewentualnie zabrudzona tapicerka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto porozmawiać z pracownikami wypożyczalni, a ewentualne uszkodzenia wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego pojazdu.
Najistotniejsze w przypadku wypożyczania samochodu są warunki jego ubezpieczenia. Auta objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem OC, a czasem także AC i NNW. Warto jednak w regulaminie sprawdzić, jakie sytuacje dane ubezpieczenie obejmuje. Często nie dotyczy ono kradzieży, dlatego warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Ważny jest także wysokość tzw. wkładu własnego, czyli kwota, do której odpowiadamy z własnego majątku. Jeśli szkoda zostanie wyceniona na przykład na 3 000, a wkład własny wynosi 1000, to tyle będziesz musiał zapłacić z własnych pieniędzy.
Wypożyczenie auta nie jest trudne, jednak w trakcie podejmowania decyzji co do konkretnej wypożyczalni warto być uważnym i dokładnie przeczytać dokumenty, które podpisujemy, ponieważ zawierają one zasady, na które się godzimy. Jeśli szukasz uczciwej firmy oferującej wynajem aut, zapraszamy do kontaktu. Wypożyczalnia samochodów Partner Cars ma swoje oddziały w całej Polsce, oferuje przejrzyste warunki współpracy oraz liczne rabaty.