Wydaje Ci się, że wynajem auta nie sprawi Ci żadnych trudności? Lepiej przed podpisaniem umowy sprawdzić kluczowe elementy, by nie narazić się na dodatkowe opłaty. Poznaj 8 haczyków, na które warto zwrócić uwagę, wynajmując samochód w Polsce i za granicą!
Chcesz zaoszczędzić na wynajmie samochodu i nie zostawiać w wypożyczalni połowy wypłaty? Zarezerwuj auto z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli masz zamiar podróżować w weekend lub w szczycie sezonu. Pamiętaj jednak, że za komfort i bezpieczeństwo trzeba zapłacić, dlatego nie daj się nabrać na żadne “okazje”. Takie oferty często wiążą się jedynie z podstawowym ubezpieczeniem OC. Pamiętaj, by po powrocie sprawdzić, czy na Twoje konto wróciła kaucja i czy właściciel wypożyczalni nie pobrał z niego żadnych środków na pokrycie kosztów związanych z usterkami, których nie było.
Wiele wypożyczalni oferujących krótko-, średnio- i długoterminowy wynajem samochodu w niektórych sytuacjach nalicza dodatkowe opłaty. Możemy więcej zapłacić:
Myślisz, że skoro auto jest objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC, to Twój portfel jest bezpieczny i nie będziesz odpowiadał za ewentualne uszkodzenia samochodu wynikające z Twojej winy? Niestety, wcale tak nie jest. Zazwyczaj w umowach, na podstawie których wypożyczamy auto, jest mowa o tzw. udziale własnym w szkodzie. Jest to maksymalna kwota, jaką możemy zostać obciążeni w związku z danym zdarzeniem.
Zakres i rodzaj ubezpieczenia to kolejny element, na który musimy zwrócić uwagę, decydując się na wynajem samochodu. Zazwyczaj wypożyczalnie oferują jedynie podstawowe i konieczne ubezpieczenie OC. Dlatego też warto na własną rękę wykupić ubezpieczenie:
Nie zapominajmy także, by dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia, które zawierają m.in. informację, w jakich sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona.
Przed wypożyczeniem auta dokładnie je obejrzyj i zgłoś pracownikowi wypożyczalni ewentualne usterki. Jeśli chcesz być pewien, że nie będziesz odpowiadał za czyjeś błędy, zrób zdjęcia samochodu przed wynajmem. Jakie uszkodzenia warto zgłosić pracownikowi?
To jednak nie wszystko – w razie kontroli Policji to Ty jako kierowca (a nie wypożyczalnia) odpowiadasz za:
Dlatego na te elementy także musisz zwrócić uwagę, decydując się na wynajem samochodu.
Niestety, studenci pierwszych lat i świeżo upieczeni kierowcy nie będą zadowoleni, ponieważ zazwyczaj wypożyczalnie wymagają, by kierowca:
Ograniczenia te wiążą się z niechlubnymi statystykami, z których wynika, że najwięcej wypadków powodują osoby młode i niedoświadczone. Nawet jeśli wypożyczalnia zgadza się na wynajem samochodu osobie, która dopiero niedawno ukończyła 18 lat i zdała prawo jazdy, opłata może być znacznie wyższa niż w przypadku kierowców z większym stażem.
By nie narazić się na niepotrzebne i dodatkowe opłaty, sprawdź w umowie, kto odpowiada za napełnienie baku. Zazwyczaj wypożyczalnie stosują dwie regulacje:
Dla Twojego portfela znacznie lepsza jest pierwsza opcja – jeśli sam masz obowiązek zatankować, możesz wybrać stację z najniższą ceną za litr paliwa. Jeśli to wypożyczalnia napełni bak, dodatkowo dolicza tzw. koszty operacyjne, za które zapłacisz Ty. Jest o co walczyć, ponieważ opłata może być zwiększona nawet o 2 złote na litrze paliwa!
Wybierasz wynajem auta w wypożyczalni, która ma kilka oddziałów? Zwróć uwagę, czy możesz bezpłatnie zwrócić auto w innym oddziale i w jakich godzinach pracuje wypożyczalnia. Jeśli zwrócisz samochód poza wyznaczonymi godzinami, możesz zostać obciążony wyższą opłatą, dlatego nie warto się spóźniać, ale należy sprawdzić, jakimi zasadami kieruje się dana firma.
Już wiesz, na co zwrócić uwagę, stawiając na wynajem auta zarówno na weekend, jak i na wakacje, w Polsce czy za granicą. Nie daj się zwieść niskim cenom i wyjątkowym okazjom. Dokładnie przeczytaj umowę, by wiedzieć, jakie konsekwencje możesz ponieść. Wykup dodatkowe ubezpieczenie, a ochronisz siebie i… swój portfel!