Za oknem coraz niższe temperatury, a Ty przygotowanie auta do zimy masz jeszcze przed sobą? Dowiedz się, jak zabezpieczyć samochód przed zimą i poznaj 6 elementów, o które musisz zawczasu zadbać, by jeździć w niskich temperaturach i dużej wilgotności. Przygotowanie samochodu do zimy nie kosztuje wiele pieniędzy ani nie zabiera wiele czasu, ale zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Przygotowanie auta do zimy to konieczność – od listopada do lutego, a nawet marca nasze auto jest narażone na znacznie gorsze warunki atmosferyczne, które nie pozostają bez wpływu na jego stan. Jakie czynniki sprawiają, że trzeba przygotować pojazd na zimowe warunki? Między innymi:
Jak przygotować auto do zimy? Poznaj 5 kluczowych elementów, o których powinieneś pamiętać!
Wymiana opon przed okresem zimowym to pierwszy krok, który powinniśmy zrobić, by przygotować nasze auto do niskich temperatur. Zimowe opony wykonane są z bardziej miękkiej mieszanki, która:
Co więcej, opony zimowe mają inny kształt i rodzaj bieżnika. Ten jest głębszy, a ponadto wyposażony w liczne rowki i kanały, które lepiej odprowadzają wodę, błoto i śnieg zalegające na ulicach. Dzięki temu opony skracają drogę hamowania i zapewniają większe bezpieczeństwo w razie poślizgu.
W bardzo niskich temperaturach akumulator traci nawet połowę swojej mocy. By uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu, w ramach przygotowania auta do zimy warto wcześniej wykonać jego przegląd w sprawdzonym serwisie. Co należy sprawdzić:
Jakie płyny eksploatacyjne powinniśmy uzupełnić lub wymienić przed zimą? Przede wszystkim:
W okresie jesiennym warto także zweryfikować stan tarcz i klocków hamulcowych.
Przed zimą powinniśmy także sprawdzić sprawność świateł w naszym pojeździe. Jeśli jakieś żarówki się wypaliły, należy je wymienić na nowe. Równie istotne jest przyjrzenie się wycieraczkom – starte lub pęknięte gumowe pióra nie będą skutecznie zbierać wody. Najlepiej je wymienić.
Czy wiesz, że zimą powinniśmy myć auto częściej niż latem? Wszystko ze względu na zanieczyszczenia obecne w powietrzu i na asfalcie. Późna jesień to znakomity moment na:
Gumowe uszczelki powinniśmy nasmarować odpowiednim środkiem, dzięki któremu nie powinny przymarzać. Warto także wymienić dywaniki na gumowe, które nie zatrzymują wody. Nadmiar wilgoci we wnętrzu samochodu to częsta przyczyna parowania szyb, co utrudnia, a nawet uniemożliwia jazdę, czyniąc ją bardzo niebezpieczną. Przed zimą zaleca się również weryfikację stanu wentylacji i wymianę filtra kabinowego. Sprawnie działająca klimatyzacja pozwoli szybko pozbyć się zaparowanych szyb.
Zanim nastaną mrozy, warto odwiedzić sklep z kosmetykami do samochodów i kupić:
Jeśli wybierasz się na ferie w góry, by szusować na nartach lub snowboardzie, nie zapomnij zabrać łańcuchów, które umożliwią Ci jazdę po ośnieżonych drogach i zwiększą przyczepność. Nie chcesz podróżować prywatnym samochodem w tak trudnych warunkach? Postaw na wynajem krótkoterminowy, który oferuje wypożyczalnia samochodów w Krakowie Partner Cars. Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji pojazdu online!